Mathematics
Mathematics, 18.10.2019 06:30, hollandhogenson

Afactory produces 4 gallons of orange juice for every 24 gallons of apple juice produced. use this ratio to answer the questions.

what unit rate describes the rate at which the factory produces juice?
gallon(s) of orange juice per 1 gallon of apple juice

the factory produced 1,920 gallons of apple juice on monday. how many gallons of orange juice did they produce on monday?
gallon(s)

the factory produced 6,260 gallons of orange juice during the rest of the week. how many gallons of apple juice did they produce during the rest of the week?
gallon(s)

answer
Answers: 1
Get

Other questions on the subject: Mathematics

image
Mathematics, 21.06.2019 16:30, Hfruit
You drop a rubber ball off the roof of a 50 meter high building onto a paved parking lot. it bounces back up with every bounce, but not quite all the way back up to you. after the first bounce it bounces back only 80 percent of the distance it was dropped from. the pattern continues, meaning after every bounce it comes up to just 80 percent of the previous maximum height. so if before the first bounce the height is 50 meters, what height does the ball reach after the fifth bounce? round your answer to one decimal place and chose the correct response from the choices below:
Answers: 1
image
Mathematics, 21.06.2019 16:40, ladyty2109
Will give immeadeate efficiient homemakers ltd. makes canvas wallets and leather wallets as part of a money-making project. for the canvas wallets they need 2 yards of canvas and 2 yards of leather .for the leather wallets they need 4 yards of leather and 3 yards of canvas. their production unit has purchased 44 yards of leather and 40 yards of canvas. let x be the number of leather wallets and y be the number of canvas wallets list the cooridinates of the vertices of he feasible region to represent the number of the leather and canvas wallets that can be produced .
Answers: 1
image
Mathematics, 21.06.2019 17:00, ronaa
Consider points r, s, and t. which statement is tpe about the geometric figure that can contain these points? no line can be drawn through any pair of the points. one line can be drawn through all three points. one plane can be drawn so it contains all three points. two planes can be drawn so that each one contains all three points.
Answers: 1
image
Mathematics, 21.06.2019 18:00, orangeicecream
Asurf instructor has an initial fee of $12 and charges $8 per hour for lessons. write a linear equation that represents the total cost of surf lessons after a certain number of hours. 1.y-intercept = (0, 12), point = (x, y) 2.m = 8 3. 8 = y − 12 x − 0 → 8 = y − 12 x 4.solve for y:
Answers: 1
Do you know the correct answer?
Afactory produces 4 gallons of orange juice for every 24 gallons of apple juice produced. use this r...

Questions in other subjects:

Total solved problems on the site: 13597262